Mama nije sama

tata bebe

Aktivno od prvog dana

Ponos i, sasvim prirodno, strah – to su osjećaji koji se javljaju kod muškarca kada sazna da je beba na putu. Iako budući tata ne može osjetiti sve psihofizičke teškoće kroz koje žena prolazi, trebao bi što prije postati dio bebine svakodnevice.

Čitanje literature i informiranje (ako može mama, možete i vi!), nabavka stvari kod pripreme za dolazak bebe, spremanje sobe i kutka za bebu, razgovori s prijateljima i rodbinom koji već imaju iskustva…obično su prvi koraci ka novoj, roditeljskoj ulozi. Do neprospavanih noći i mijenjanja pelena ostalo je još vremena, stoga, dajte si truda. 😊

Promijenite navike

Trudnicama je pravilna prehrana neophodna za razvoj djeteta; mami će biti puno lakše ako ju podržite promjenom vlastitih prehrambenih navika. Iznenadite ju koji put i ukusno spravljenim obrokom! Umjereno vježbanje također je poželjno, pošto roditeljstvo zahtjeva i mentalnu i fizičku pripremljenost.

Danas je uobičajeno da očevi, osim uloge vozača 😊, odlaze s partnericama kako na preglede, tako i na trudničke tečajeve. Prisustvo na porodu nekad je i uvjetovano pohođanjem tečaja! Držanje ruke, zajedničko disanje, podrška su koja rasterećuje majku i ulijeva povjerenje. Zajedničko „sudjelovanje“ na porodu je zaista jedinstveno iskustvo i djeluje povezujuće na sve članove obitelji.

Beba u kući

Igranje, prematanje, kupanje, uspavljivanje. Uloga pomagača prestaje u porodiljskoj sali. 😊 Pospremanje, glačanje, kuhanje, postat ćete majstor multitaskinga!
Mame žele, pogotovo u danima nakon dolaska iz bolnice, ležati s bebom u miru, dojiti/hraniti je, maziti i odmarati se što je više moguće. Ovo devetomjesečno putovanje je bilo stresno, imajte razumijevanja ako je ranjiva, ako je sklona promjeni raspoloženja. Budite brižni i nježni, pružite im oboma mir.

I ne zaboravite, dani muškaraca kao pasivnih promatrača odavno su prošli.

 

dolazak bebe

 

Male stvari